מאמרים »

האם דרוש ליווי משפטי לזוכים במחיר למשתכן ?

האם דרוש ליווי משפטי לזוכים במחיר למשתכן ?

הטור המשפטי לזוכי מחיר למשתכן ! - מאת: עורך דין ליאור לוי

ברכות על זכייתכם!

מה קורה עכשיו?

לאחר מספר חודשים מהזכייה יקראו לכם ל"כנס זוכים", בו תקבלו הסבר על הפרויקט.

לאחר פרק זמן של כשבועיים ממועד הכנס יזמנו אתכם לבחור דירה.
חשוב מאוד: בטרם תבחרו דירה תשקיעו זמן בבדיקה יסודית של הפרויקט. תבחרו בניין, תבחרו קומה, תבדקו כיווני אויר, תתייעצו עם אנשי מקצוע - אתם עומדים לבצע את העסקה הגדולה של חייכם.

לאחר שבחרתם דירה - אתם בפרויקט!  לאחר פרק זמן של שבועיים נוספים יבקשו מכם לחתום על הסכם מול היזם.

האם כדאי לכם לשכור ליווי של עורך דין בפרויקט?

זו העסקה הגדולה ביותר שעשיתם בחייכם! אתם חייבים איש מקצוע שילווה אתכם יד ביד, יסביר לכם על התהליך, ישמור עליכם, יזהיר אתכם וגם כמובן יטפל במישור המשפטי - ההסכם. אתם חותמים על הסכם , בו אתם מתחייבים לשלם סכומי כסף מאוד גדולים. לשם כך עליכם ליטול משכנתא וכו'. עליכם להבין משמעות ההתחייבויות שלכם בהסכם.

ושלא יטעו אתכם – ניתן לשנות סעיפים בהסכם.

בנוסף, לתשומת לבכם - ההתנהלות מול החברה הקבלנית רק מתחילה לאחר החתימה על ההסכם! איך תתמודדו מול הקבלן בשעת משבר?

היתרונות בייצוג עורך דין בפרויקט:

 ליווי קבוצתי

לטובת הזוכים בפרויקט, יש לשכור שירותיו של עורך דין שייצג את כל או רוב חברי  הקבוצה – ייצוג קבוצתי. יש משמעות רבה לגודל הקבוצה בהתנהלות מול הגורמים הרלוונטיים. רוב של הזוכים אשר יהיה מיוצג, יקל על ההתנהלות מול הקבלן ויביא לתוצאות טובות יותר.

לרוכשים עולות לעיתים דרישות או בקשות מהקבלן. לא אחת קורה שבפרויקטים רבים ישנם ליקויי בניה או שינויים כאלה ואחרים. חשוב מאוד שיהיה עורך דין שירכז את כל הבעיות ואת דרישות הדיירים.

קבוצת זוכים אשר עתידה לקבל את הדירות בעוד כחצי שנה, פנתה למשרדנו בבקשה לייצוג, זאת מאחר והקבלן לא נותן מענה ראוי לפניותיהם והם חוששים ממועד המסירה.

הכוח של קבוצת דיירים מול הקבלן או היזם לא בא לידי ביטוי רק בשינוי סעיפים בהסכם. הכוח בא לידי ביטוי באמצעות המיקוד של הבעיות ההנדסיות והמשפטיות. ייצוג שכזה עדיף שיהיה באמצעות גורם חיצוני. לעורך דין העוסק בתחום ניסיון רב בהתנהלות מול זוכים מחד ומול הקבלן מאידך.

גם לקבלן או יזם יש עדיפות להתמודד מול משרד עורכי דין שימקד את טענות הדיירים באופן מסודר ומרוכז ויעזור להתמודד עם קבוצה של 100-150 יחידות דיור ויותר.

הייצוג הקבוצתי קריטי גם מול הרשויות השונות. במידה והקבלן לדוגמה לא ייתן מענה, קיימת האפשרות לפנות למשרד הבינוי והשיכון באמצעות י.ת.ב בע"מ – חברת הבקרה המאשרת את ההסכמים.

הסיבות לכך נובעות משאיפה של כל הגורמים הרלוונטיים ליעילות. לפניה מסודרת במקום שכל זוכה יפנה באופן פרטני.

חשוב להבהיר כי ניתן לשכור שירותי עורך דין בכל שלבי הפרויקט, ובנוסף, כי ניתן לבצע שינויים בהסכם גם לאחר החתימה. זאת מכיוון שההסכם נחתם במספר פעימות והיות וקיים מפרט מחייב להסכם שהוא גובר עליו.

מעבר לדוגמה שצוינה למעלה, בה התבקש משרדנו לייצג דיירים בשלב מאוחר יחסית בפרויקט, משרדנו מייצג דיירים גם בשלבי טרום פרויקט – בטרם ניתן ההיתר. לרוב אילו המקרים בהם הזוכים מבקשים לפנות לועדה המקומית לתכנון ובניה ולהתנגד לבקשה שהגיש הקבלן להיתר. גם במקרים אלו, איחוד של דיירים רבים יביא להישגים טובים יותר.

בנוסף על האמור, עורך הדין יבדוק את מפרט ההסכם וישווה אותו למפרט המחייב, יבחן את תוכניות ההיתר, התב"ע חוברת המכרז וכיו"ב;

כמו כן, עורך הדין של הקבוצה בוחן את ההסכם ואת כל הנספחים ויבהיר לרוכשים את ההתחייבויות שלהם.

לדוגמה, בפרויקטים רבים ההיתר שניתן הוא בתנאים ולכן אינו מלא. במצב כזה לא ניתן לקבל משכנתא והרוכש המבקש 90% מימון עלול למצוא עצמו בבעיה. לכן יש לשנות את תנאי התשלום. עין מקצועית תוכל להבחין בסעיפים הבעייתיים שבהסכם מבעוד מועד . 

ראוי לציין כי אין להסתפק באישור חברת הבקרה על ההסכם. במקרים רבים האישור הוא כרועץ – לאחר שחברת הבקרה מאשרת את ההסכם, היא אינה מעוניינת לשנות בו סעיפים.

ליווי אישי

הרוכשים אינם מקשה אחת ובסופו של יום כל רוכש הוא מקרה מיוחד, ספציפי. מענה לכך בא לידי ביטוי בליווי האישי שכולל ליווי במעמד החתימה, שם עורך הדין בוחן בין היתר את מחיר הדירה, מספרי תעודות הזהות של הרוכשים, מיקום החניות, המחסן ועוד.

ייצוג זה חשוב מאין כמותו במיוחד לאור העובדה שהחתימות נעשות במקביל.

גילוי של טעויות במעמד החתימה - קריטי ועשוי לחסוך זמן יקר, כסף ועוגמת נפש רבה. לרוב במעמד החתימה נמצא במקום מורשה חתימה מטעם הקבלן שיתקן את הטעות בו במקום!

לאחר החתימה על עורך הדין מטעם הדיירים יש לקח על דיווח העסקאות לרשות המיסים (מש"ח).

עורך דין ילווה את הקבוצה עד קבלת המפתח ואף יפקח על רישום הבית המשותף.

חשוב להבין – עורך הדין מטעם הקבלן אינו מייצג אתכם! אתם משלמים לו עבור רישום הבית המשותף ותו לא! אתם גם חותמים על כך שהומלץ לכם לשכור עורך דין מטעמכם. זה רשום בהסכם.מבעוד מועד .

 

 ב ה צ ל ח ה!

המקצועיות שלנו היא השקט שלכם!                               

שלכם ובשבילכם                                                                                           

עורך דין ליאור לוי  משרד: 073-7297290 | נייד: 054-2425226 | אימייל: lior@lvlaw.co.il

טלפון: 054-4691408 - לפרסום באתר
צור קשר
כתובת: באר שבע
תפנית בניית אתרים
תפנית: בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | 054-4780798
התחלת בנייה: 26-02-17 | סיום בנייה: 13/03/17 | mishtaken.com