מאמרים »

מחיר למשתכן בסכנה !!!

מחיר למשתכן בסכנה !!!

תוכנית מחיר למשתכן בסכנה
(26/02/2019 ) 

לאחרונה השתרשה התפיסה לפיה ההשקעה בנדל"ן למגורים הינה שיטה בה צוברים הון לא פרופורציונלי או לחילופין זו היא דרך לעשיית כסף קל אם יש לך הון עצמי. בעיני שר האוצר משה כחלון, תפיסה זו הינה מעוותת בבסיסה.מדובר בשיטה אשר משרתת את הקבלנים הגדולים המרוויחים סכומים מטורפים של כסף וגורמים להאמרת המחירים, את העיתונות הכלכלית שמעדיפה להתמקד בכתיבה  על עסקאות נדל"ן קוסמות, אנשי עסקים כאלה ואחרים. כמו כן, תפיסה זו משרתת  אנשים מהישוב שהתפתו לשים את כספם בשנים האחרונות בקניות דירות להשקעה.

בעיני שר האוצר כחלון מטרת הנדל"ן למגורים היא אחת בלבד, שלאנשים יהיה בית לגור בו. כמובן שאיכות הבית, גודלו, הסביבה בה הוא ממוקם ימשיך כנראה תמיד להיות תלוי במעמד החברתי והכלכלי שלך, אבל בית מגיע לכולם! מי שמחפש דרכים לעשות כסף קל ומוכן לסכן את כספו, שיעשה זאת במניות, באג"ח ובכלל בשוק ההון, לא בהשקעה בנדל"ן למגורים, בוודאי לא בארץ.

התפיסה הזאת שלכולם מגיע בית, ולמדינה יש מחויבות לדאוג לכך לאזרחיה בעיני שר האוצר, היא בסיסית. מקורה עוד במשנתו של ז'בוטינסקי שדיבר על חמשת המ"מים שאותם המדינה מחויבת לספק לאזרחיה, "מזון-מעון-מלבוש-מורה-מרפא", או בלשונו של ז'בוטינסקי: "אני מצייר לעצמי, שהדבר, שאנו מכנים אותו בשם "הצרכים האלמנטריים" (הבסיסיים) של אדם רגיל –  אותו הדבר, שהיום הוא צריך להילחם עליו ולבקש פרנסה ולהרעיש עולמות, כשאינו מוצא פרנסה זו – כולל חמישה דברים: אוכל, דירה, בגדים,האפשרות לחנך את הילדים והאפשרות להתרפא במקרה של מחלה. בעברית אפשר לסמן דבר זה בקיצור: מזון-מעון-מלבוש-מורה-מרפא: חמש פעמים מ' ... ביחס לכל אחד מן הצרכים הללו קיים בכל מדינה ובכל תקופה מושג מסוים על מינימום מספיק. וחובתה של המדינה, על פי 'תרופתי', צריכה להיות: כל אדם, המודיע שהוא דורש את "חמש הממין", צריך לקבל אותן. זהו הראשון משני חוקים 'שלי."

 בעקבות עלייתם הבלתי פרופורציונאלית של  מחירי הנדל"ן, בעיקר בגלל המשקיעים והספסור בקרקעות ע"י קבלנים, נוצרה מציאות שלצעירים פה לא הייתה היכולת לרכוש בית משלהם. כך התפתח הרעיון של "מחיר למשתכן". פרשנים כלכלים טוענים, שמחיר למשתכן לא משתלם למדינה , הם מסתכלים רק בעיניים של עלות -  תועלת כלכלית, ולא מבינים את המחויבות הבסיסית של המדינה להעניק דירה לאזרחיה. מחיר למשתכן איננו המצאה של שר האוצר משה כחלון, הוא נוצר בעקבות הסכמים קואליציוניים לפני שנים עם המפלגות החרדיות, הסכמים לפיהם  קיבלו חרדים הטבות בעשרות אלפי שקלים לקנות דירה. שר האוצר כחלון הרחיב את הזכות הזאת לכל המגזרים ובדגש על זוגות צעירים שגדלו פה,  שרתו בצבא, למדו באוניברסיטה, עובדים קשה ומייצרים, אך אין להם אפשרות לקנות דירה. ההטבה של המדינה בסך 300 אלף ₪ (בממוצע) והשכונות החדשות שנבנות בקצב ברחבי הארץ, מאפשרת לראשונה לצעירים להגיע לבית משלהם. כידוע, אנו לא מדינה קומוניסטית ולא נחליט לאנשים איפה לגור משום כך, שר האוצר בונה בכל הארץ, ומאפשר לצעירים להשתתף בכל הגרלה, ללא קשר למקום מגוריהם הנוכחיים. כמו כן, לא מחייבים את הזוגות הצעירים לגור בדירה שהם קנו. התפיסה היא לא לומר להם לקנות דירה, אבל מי שרוצה בית משלו, המדינה מחויבת לאפשר לו. עלויות התוכנית "מחיר למשתכן" מקורן אינו מהתקציב הקבוע של המדינה אלה מעידוד קבלנים לבנות. 

שר האוצר כחלון פעל להפשיר קרקעות באמצעות  מנהל מקרקעי ישראל במחיר מוזל ​.קרקעות, אשר הפשרתן נחסמה בגלל בירוקרטיה ובהתערבותו הנמרצת של  שר האוצר "שוחררו" ושווקו לבניה. הקבלנים שבוחרים להתמודד במכרזים עושים זאת במחיר משתלם עבורם.


עוד אימפקט לא פחות חשוב ממחיר למשתכן הוא, חיזוק הנגב והגליל ע"י הקמת שכונות חדשות בערים רבות שיביאו צעירים לגור בה (קריית גת, נתיבות ועוד). יישוב הנגב והגליל הינה משימה לאומית שהמדינה רואה בו ערך חשוב. פרויקט "מחיר למשתכן" חייב להימשך לטובות הזוגות הצעירים, ולטובת פיתוח הארץ. החשש הוא שכל שר אוצר חדש שיבוא, ייכנע ללחץ הקבלנים לבטל את הפרויקט (כפי שרמז לכך בני גנץ, בנאום הבכורה שלו), ומה שיקרה שהם אמנם יחזרו לעשות כסף גדול אך לצעירים שלנו לא יהיה בית משלהם ואת זה צריך למנוע.

הכותב :  רז.ק 

טלפון: 054-4691408 - לפרסום באתר
צור קשר
כתובת: באר שבע
תפנית בניית אתרים
תפנית: בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | 054-4780798
התחלת בנייה: 26-02-17 | סיום בנייה: 13/03/17 | mishtaken.com